Nejžádanější vinařství

THAYA vinařství

THAYA vinařství

THAYA vinařství Vinařství původně založené v roce 1991 Josefem Kořínkem přešlo v roce 2006 z výroby sudového vína na profesionální výrobu lahvových odrůdových vín. Po vstupu nového partnera Ing. Josefa Trávníčka v roce 2011 se celková rozloha vlastních vinohradů postupně rozrostla z původního 1,5 ha až na dnešních 105 ha a název se změnil na Vinařství Trávníček a Kořínek. V roce 2020 nabyl název konečnou podobu THAYA vinařství. V květnu 2021 se vinařství přestěhovalo do zbrusu nového areálu v Havraníkách vybaveného nejmodernější technologií. Práci ve sklepě a výrobu vína řídí sklepmistr Ing. Jakub Smrčka, vinici má na starosti Ing. Petr Fila. Všechna vína vyrábí výhradně jen z hroznů vypěstovaných ve vlastních vinicích, které se nacházejí v katastru pěti vyhlášených vinařských obcí Znojemského regionu-Hnanice, Šatov, Havraníky, Vrbovec a Dyjákovičky. Vinice jsou obhospodařovány podle zásad integrované produkce v moderním ekologickém vinohradnickém systému pěstování révy vinné. Základ odrůdové skladby tvoří Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Müller Thurgau a Ryzlink vlašský, které mají na Znojemsku dlouholetou tradici pěstování. Daří se zde také Chardonnay, burgundským Pinotům, Neuburskému a Tramínu červenému. Z modrých odrůd především odrůdě Pinot Noir, Dornfelderu a Frankovce. Vinařství se zaměřuje především na výrobu přívlastkových vín a VOC vín, k jejichž výrobě využívá moderní technologie i zrání v dubových sudech. Roční produkce se postupně zvyšovala až na současných 120 tisíc lahví.

Vinařství Volařík

Vinařství Volařík

V rodině Volaříků poctivě pěstují lásku k vínu od druhé světové války, kdy se zakladatel rodinné tradice, Leopold Volařík, naučil vinohradnickému a vinařskému umění od německých starousedlíků. Rozvoj vinařské tradice přerušila násilná kolektivizace a návrat k vinařství byl možný až po revoluci v roce 1989, kdy v restitucích byly postupně vraceny vinice původním majitelům. Zakladatelem novodobého Vinařství Volařík, které vstoupilo na trh pod tímto označením v roce 2007, je Ing. Miroslav Volařík. Vinařství nyní obhospodařuje v integrované produkci 80 ha vlastních vinic v Mikulovské vinařské podoblasti, z toho 4,2 ha v režimu ekologického zemědělství. Vyrábí přívlastková, zejména bílá, vína. Produkci doplňují vína rosé a od roku 2011 i Sekty Volařík. Vinařství klade při pěstování velký význam na polohu vinice a vytváří vlastní řadu vín TERROIR – spojení nejprestižnějších viničních tratí s nejvhodnější odrůdou. Každá trať svou polohou, podložím a klimatickými podmínkami výrazně ovlivňuje charakter hrozna. Na etiketách vín z kolekce Terroir není dominantní odrůda, ale název viniční tratě - Kotelná, Železná, Ořechová hora, Věstonsko, Purmice, Levá klentnická. Při výrobě je terroirovým vínům věnována speciální péče tak, aby vynikla jedinečnost vinice, v níž réva roste. Mošt je zakvášen divokou kulturou kvasinek, během kvašení a následného zrání vína nejsou používána žádná čiřidla. Pracuje se s co nejmenšími dávkami oxidu siřičitého, před lahvováním je provedena pouze hrubá křemelinová filtrace. Výsledná vína pak nabízí neopakovatelnou symfonii barvy, vůně a chuti a jsou předurčena k dlouhému vývoji v lahvi.

Vinařství Sonberk

Vinařství Sonberk

Z ručně sklízených vlastních hroznů vyrábí ročně Vinařství Sonberk do 150 000 lahví bílých, pouze přívlastkových vín charakteristických výraznou ovocností, originální šťavnatostí, vysokou mineralitou a vzrušující kořenitostí. Sonberský vinohrad se rozprostírá na ploše více než 40 hektarů a obklopuje budovu vinařství na úpatí vrchu Slunečná (236 m. n. m.), od kterého je odvozen také název celé viniční trati a vinařství. Vinice má ideální půdní podmínky, které potvrdil i geologický výzkum realizovaný v roce 2004 za účelem určení vhodnosti odrůd. Sprašové podloží, nadmořská výška v průměru kolem 230 m. n. m. a výhradně jižní a jihozápadní expozice svahů přejí tradičním druhům révy vinné jakými jsou Ryzlink rýnský, Sauvignon, Tramín červený, Rulandské šedé, Chardonnay, Pálava, Muškát moravský a Merlot. Vlajkovými odrůdami vinařství jsou zejména odrůdy Ryzlink rýnský a Pálava. Réva je ošetřována, odlisťována a sklízena výhradně ručně, aby nedocházelo k narušování keřů a znehodnocování hroznů. Specifickou záležitostí je sklizeň, která je přísně kontrolována a redukovaná tak, aby se množství sklizených hroznů na keř pohybovalo v průměru kolem 1,5 kg. Hrozny jsou sklízeny v několika fázích, rozhodujícími faktory jsou u sběru ročník a kvalita. Pro určení optimální doby sklizně jsou realizovány zkušební sběry a laboratorní analýzy.